Viditelnost chodců

Podívejte se, jakou dráhu ujede auto za dvě sekundy při různých rychlostech

Vidět a být viděn. Na to by měli myslet všichni chodci. Řada z nich se totiž domnívá, že když oni auto vidí, vidí i řidič je. To je ale velký a často bohužel tragický omyl. Polovina všech chodců umírá právě za snížené viditelnosti.

Snížená viditelnost není jen noc. Stejná pravidla platí také pro svítání a soumrak, hustý déšť, mlhu a sněžení.

Řidič musí chodce vidět včas, protože auto jede velkou rychlostí a pro zastavení, nebo alespoň bezpečné vyhnutí je potřeba hodně času, tj. i vzdálenosti.

To, aby nás řidič včas viděl je však jednoduché. Záleží na barvě našeho oblečení. Co se týká vlastní barvy oblečení, je důležitější oblečení od pasu dolů (kalhoty, sukně apod.) Je to způsobeno faktem, že potkávací světla aut svítí ve sklonu cca 1 % od vodorovné roviny dolů. Laicky řečeno, svítí dolů od osy světel.

Světla svítí na nohyŠpatně

Fluorescenční materiály slouží pro lepší viditelnost ve dne a slabé snížené viditelnosti (soumrak, svítání, déšť). Známe je z reflexních vest, pracovních oděvů a doplňků oblečení – jasně žlutá, zelená a oranžová barva. V noci svou funkci však ztrácejí.

Reflexní materiály fungují na zcela odlišném principu. Odrážejí světlo podobně jako směrové zrcadlo a tím jsou viditelné na více než 200 metrů.  Reflexní prvky umisťujte na co nejvíce se hýbající části těla, tj. např. zápěstí a kotníky. Pohybující se reflexní prvek je vidět více než statický, umístěný např. na čepici.

Porovnání brzdné dráhy a viditelnosti

Klikem na barevná kolečka můžete jednotlivé „barvy“ zapínat a vypínat.

Zlepšování situace

V posledních letech se výrazně zlepšila situace u dětí, které mají dopravní výchovu, kde je viditelnost probírána důkladně v rámci mateřské i základní školy. Přispívá k tomu také fakt, že jsou již reflexní materiály součástí dětského oblečení (hlavně zimního). K dispozici je také velké množství reflexních doplňků – přívěšky, samolepky, doplňky apod.

Stát se snaží předcházet nehodám s dospělými chodci povinností nosit reflexní prvky všude mimo osvětlené komunikace (za snížené viditelnosti).

Přihlášení
Vyhledávání