Po silnici chodíme vlevo

Pokud není chodník ani na jedné straně silnice, nezbývá nám nic jiného než jít po silnici. Po silnici chodíme vždy vlevo!

Má to svůj důvod! Auta jedoucí po naší straně (a tedy ta, která by nás mohla srazit) pojedou proti nám a my můžeme dobře sledovat, jaká auta se k nám blíží a v případě potřeby zastavit, uhnout či odskočit.

Rizika chůze po silnici

Viditelnost chodce

Viditelnost chodce

Dbáme na to, abychom byli vidět

Protože auta projíždějí na silnici těsně vedle nás, je důležité, aby nás řidiči viděli včas.

Pozor na větrné víry

Pokud se blíží velké auto, např. kamion nebo autobus, větrný vír kolem něj by nás mohl odfouknout jako silný vítr a třeba i strhnout pod kola auta.

Co dělat v takovém případě? Když to jde, uhneme mimo silnici nebo se alespoň zastavíme. Když stojíme, máme větší stabilitu, než když jdeme.

Předjíždějící auta zezadu

I když jdeme po levé straně silnice, stále hrozí, že budeme sraženi autem zezadu.

Jak to? Pokud auto jedoucí zezadu k nám bude předjíždět jiné auto, pojede po naší straně. Jeho řidič jede zpravidla rychle a soustřeďuje se na předjížděcí manévr. Proto nás může snadno přehlédnout.

Správně: Auto jedoucí po naší straně jede proti nám a my jej můžeme dobře sledovatSprávně

Správně: Auto jedoucí po naší straně jede proti nám a my jej můžeme dobře sledovat

Špatně: Auto jedoucí zezadu nemůžeme dobře sledovat a tak nemůžeme v případě potřeby zastavit, uhnout či odskočitŠpatně

Špatně: Auto jedoucí zezadu nemůžeme dobře sledovat a tak nemůžeme v případě potřeby zastavit, uhnout či odskočit

Pozor v zatáčce

Řidič má v zatáčce malý výhled a může jet hodně u krajnice. Nejvyšší riziko představuje chůze po vnitřní straně zatáčky.

Jak řešit takovou situaci? Pokud to je možné, jdeme mimo silnici, trávou, lesem apod. Nejde-li to, může být lepší včas, ještě před zatáčkou, kde je dostatečný výhled, přejít na druhou stranu a pokračovat po vnější straně zatáčky, i když po špatné straně. Je však potřeba se ohlížet vzad a sledovat provoz za sebou. Na konci zatáčky se zase vrátíme na správnou stranu.

Zúžená silnice – lepší jít po jednom za sebou

Zúžená silnice – lepší jít po jednom za sebou

Nebezpečný úsek

Někdy je lepší přejít na druhou stranu silnice, i když nepůjdeme vlevo.

V jakých případech? Na druhou stranu je lepší přejít v situaci, že bychom museli projít úsekem, kde není kam uhnout či uskočit. Jsou tam např. svodidla, prudký sráz, zeď, skály a podobně.

Pokud je zúžený úsek krátký, třeba na mostě, je lepší počkat, až nepojedou žádná auta.

Proč? Řidiči aut musí jet více u kraje vozovky, a tedy hodně těsně okolo nás. Ještě nebezpečnější situace vznikne ve chvíli, kdy se ve zúženém úseku potkávají dvě auta.

Více chodců

Jaká jsou pravidla? Pokud nejdeme sami, můžeme jít maximálně dva vedle sebe. Ale z hlediska bezpečnosti je lepší jít po jednom za sebou. V některých situacích je dokonce povinnost jít pouze za sebou – při snížené viditelnosti, zvýšeném provozu nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích.

Přihlášení
Vyhledávání