Přeprava vánočního stromečku

Přeprava vánočního stromečku - infografika

Nebezpečné situace

Stromeček na střeše

Největší chybou je špatné upevnění stromku – např. připevnění pružnými upínači („gumicuky“), které se při prudkém brzdění nebo nehodě natáhnout nebo dokonce prasknou, a stromek vyletí dopředu a může působit jako nebezpečné beranidlo.

Stromeček uvnitř auta

Převoz neupevněného stromku mezi sedačkami nebo na zadních sedačkách při nehodě působí jako smrtelná zbraň. Již při nehodě v rychlosti 50 km/h bude mít třicetikilový stromek sílu odpovídající hmotnosti cca 750 kg.

Jak to dělat správně

Stromeček převážíme vždy kmínkem dopředu a pevně ho upevníme. K upevnění nepoužívejte „gumicuky“, ale pevné upínací popruhy s ráčnou, které umožňují dobré utažení. Uvnitř vozu je možné využít i bezpečnostní pásy.

Stromeček zajišťujeme jak kolem kmínku, abychom zamezili pohybu dopředu, tak přes stromek, který zamezí posunu do stran.

Při převozu uvnitř auta dáme co největší část stromku do auta a kmínek opřeme o sedadlo spolujezdce. I v autě je nutné stromek pevně připevnit.

Stromek doporučujeme zabalit do deky, jehličí tak neponičí lak, případně neznečistí interiér vozu.

Stromek nesmí také překážet ve výhledu řidiče a nesmí zakrývat poznávací značku ani žádná světla a blinkry.

Co říká zákon

§ 52 Přeprava nákladu

  1. Předměty umístěné ve vozidle musí být umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránily výhledu z místa řidiče.
  2. Při přepravě nákladu nesmí být překročena maximální přípustná hmotnost vozidla a maximální přípustná hmotnost na nápravu vozidla. Náklad musí být na vozidle umístěn a upevněn tak, aby byla zajištěna stabilita a ovladatelnost vozidla a aby neohrožoval bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, neznečišťoval nebo nepoškozoval pozemní komunikaci, nezpůsoboval nadměrný hluk, neznečišťoval ovzduší a nezakrýval stanovené osvětlení, odrazky a registrační značku, rozpoznávací značku státu a vyznačení nejvyšší povolené rychlosti; to platí i pro zařízení sloužící k upevnění a ochraně nákladu, jako jsou například plachta, řetězy nebo lana. Předměty, které lze snadno přehlédnout, jako jsou například jednotlivé tyče nebo roury, nesmějí po straně vyčnívat.
  3. Přečnívá-li náklad vozidlo vpředu nebo vzadu více než o 1 m nebo přečnívá-li náklad z boku u motorového vozidla nebo jízdní soupravy vnější okraj obrysových světel více než o 400 mm a u nemotorového vozidla jeho okraj více než o 400 mm, musí být přečnívající konec nákladu označen červeným praporkem o rozměrech nejméně 300 x 300 mm, za snížené viditelnosti vpředu neoslňujícím bílým světlem a bílou odrazkou a vzadu červeným světlem a červenou odrazkou. Odrazky nesmějí být trojúhelníkového tvaru a smějí být umístěny nejvýše 1,5 m nad rovinou vozovky.

Ukázka crash testu a návodu, jak upevňovat stromek od ADAC. Zdroj ADAC.

 

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení140Průměrné hodnocení4.4
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka