Děti 0–4 roky

Chůze

Zajistit viditelnost

Ve dne stačí výrazné oblečení, pokud dítě často přechází silnici nebo se pohybuje blízko silnice či cyklostezky (či dokonce na ní), rozhodně se vyplatí reflexní vesta. Děti ji nosí rády, ve školkách je už standardem, tak proč ne také v rodině. Ještě více to platí za snížené viditelnosti (tma, šero, mlha, déšť, sněžení).

Vychovávat k opatrnosti

Náhlé vstoupení do vozovky bývá nejčastější příčinou tragédií dětských chodců, i opatrný řidič nemá šanci reagovat. Dítě by se mělo od mala učit chodit na chodníku vpravo, ne hned u silnice, nestrkat se, nehrát si. Naopak by mělo sledovat konec chodníku a zde, pokud je to možné, počkat na dospělého a až s ním přecházet. Nechodit blízko zaparkovaných aut – vystupující člověk si dítěte nevšimne a otevřením dveří může dítě zranit. Pokud dítě pomáhá s tlačením kočárku nebo se ho drží, dáváme pozor při přecházení silnice, aby dítě nepopotlačilo kočárek k projíždějícímu autu.

Jízda na odrážedle/kole

Jízda na odrážedle/kole

Zajistit viditelnost

Raději více než méně. Pokud se dítě pohybuje na silnici či cyklostezce, reflexní prvky by měly být samozřejmostí.

Chránit hlavu

Dětská cyklistická přilba je na místě, a to i na odrážedle a koloběžce. Běžné úrazy se dětem hojí rychle, ale poranění hlavy je vždy rizikem. Dítě má menší stabilitu, může se rozjet z kopce, narazit do překážky (sloup, zaparkované auto, reklamní stojan, …), může ho srazit jiné dítě či třeba hravý pes. Důležité je mít přilbu správně nasazenou a připevněnou, aby chránila i čelo a mírnila zranění obličeje.

Sledovat prostor okolo dítěte

Dítě většinou jede před námi a dohonit ho nemusí být snadné. Proto jako rodič musíme předvídat a reagovat na blížící se rizika – křížení se silnicí, výkop, couvající auto, jiný cyklista apod.

Vychovávat k opatrnosti

Stejně jako u chodce dítě postupně učíme k vlastní opatrnosti – poznat, kde končí chodník a začíná silnice, počkat na rodiče, když je třeba přejet silnici, nejezdit blízko zaparkovaných aut, neohrozit ostatní.

Cesta autem

Vždy připoutat

I když jedeme kousek a pomalu, dítě vždy poutáme v dětské autosedačce. Nejmenší děti vozíme v sedačkách typu 0 a 0+, nejlépe proti směru jízdy.

Vychovávat ke správnému poutání

Pokud si na to dítě zvykne a pochopí smysl, bude to dodržovat i v dalších letech i dospělosti.

Nebezpečné předměty

I dětská láhev nebo velká knížka může při nesprávném uskladnění a prudkém brzdění nebo i malém nárazu způsobit velká zranění.

ŠKODA hrou.cz

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení122Průměrné hodnocení4.4
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka