Děti 11–15 let

Poslech hudby ze sluchátek, telefonování, psaní SMS, aplikace na chytrých telefonech jsou na celém světě časté okolnosti tragických nehod mladých chodcůŠpatně

Poslech hudby ze sluchátek, telefonování, psaní SMS, aplikace na chytrých telefonech jsou na celém světě časté okolnosti tragických nehod mladých chodců

Chůze

Cesta do školy

Dítě se do školy, ale i na kroužky či za kamarády pohybuje samostatně, někdy i hromadnou dopravou, a rodiče tak musí bezpečnost dítěte zcela svěřit do jeho odpovědnosti.

Mnoho dětí do školy jezdí autem, i když by mohly jít pěšky. Právě častá chůze pěšky do školky je pro rodiče ideální příležitostí, jak před nástupem do školy naučit dítě bezpečnému zvládnutí rizikových situací a ověřit, že je zvládá samo.

Co rodiče stále mohou alespoň trochu ovlivnit, je oblečení, i když děti v tomto věku mají vlastní jasnou představu. Proto je potřeba jejich přání a představy sladit také s bezpečností – tedy viditelností. V rámci možností volit pestré oblečení a v každém případě s reflexními prvky, pokud se dítě pohybuje za snížené viditelnosti. Nejedná se jen o cestu do školy na podzim a v zimě, ale i podvečerní návštěvu kroužků či kamarádů.

Dalším důležitým tématem jsou faktory ovlivňující pozornost při chůzi, zvláště při přecházení silnice. Poslech hudby ze sluchátek, telefonování, psaní SMS, aplikace na chytrých telefonech – to jsou na celém světě časté okolnosti tragických nehod mladých chodců.

Jízda na kole, bruslích a skateboardu

V tomto věku má dítě právo jezdit na kole samostatně i po silnici, bez cizího doprovodu. Rodiče už mají malý vliv na samotné chování, mohou ale aspoň částečně ovlivňovat oblečení a výbavu.

Vždy s přilbou

Nejde jen o srážku s autem, každý pád z kola je pro hlavu nebezpečný. I když dítě jezdí za domem. Důležité je mít přilbu správně nasazenou a připevněnou, aby chránila i čelo a mírnila zranění obličeje. Přilbu je třeba vybrat tak, aby se dítěti líbila a byla součástí jeho image. Potom bude mnohem větší šance, že bude používána i mimo dohled rodičů.

Viditelnost

Při jízdě na silnici je vždy dobrá reflexní vesta. I ve dne pomůže, aby řidiči přijíždějících aut spatřili cyklistu dříve. Pokud dítě nechce reflexní přilbu, je dobré společně najít pro něj atraktivní oblečení, které bude viditelné ve dne i v noci.

Snížená viditelnost

Pokud dítě jezdí na kole i za snížené viditelnosti, kolo musí mít vedle odrazek také světla. Vybírejte kvalitní světla s dostatečnou svítivostí, jak z hlediska vzdálenosti, tak úhlového rozsahu.

Cesta autem

Po překročení výšky 150 cm není podle předpisů povinnost používat dětskou autosedačku. Autosedačku však nepoužíváme kvůli předpisům, ale kvůli větší bezpečnosti našich dětí. V tuto chvíli nachází uplatnění podsedák, protože sedačka se zádovou částí může být již malá. Konkrétní řešení hodně záleží na individuálních faktorech jak dítěte (velikost), tak našeho vozidla (možnost výškového nastavení pásů a sedadla).

Pokud dítě nepoužívá sedačku se zádovou částí, je třeba dítě naučit používat hlavovou opěrku a vysvětlit mu její smysl.

Pokud již dítě nepoužívá ani podsedák, vysvětlíme mu, proč a jak mají vést bezpečnostní pásy přes tělo. Více v kapitole Správné sezení.

Tvrdé předměty (klíče, tužky, telefony apod.) jsou nebezpečné, pokud jsou umístěny pod bezpečnostním pásem.

Nezapomenout stále děti povzbuzovat a kontrolovat, aby vystupovaly bezpečně z auta (ideálně směrem k chodníku).

ŠKODA hrou.cz

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení109Průměrné hodnocení4.5
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka