Kocovina a jak se ji zbavit

Jak se zbavit kocoviny? Na každého platí jiný recept a co platí na 100 % u jednoho, u jiného vůbec. Jak dát tedy obecný návod? Lékaři se shodují na několika „lécích“, které při léčbě kocoviny, resp. jejich příznaků, pomáhají.

Dostatek tekutin

Hodně pijte, alkohol totiž působí dehydrataci. Je zvláštní, že vypitím deseti piv své tělo dehydrujete, ale je to tak.

Nejlepší je pít vodu, obyčejnou vodu, bez sladidel a bublin. Nejlepší je pít nealko nápoje i v průběhu konzumace, určitě pak před spaním (pro naředění alkoholu) a ihned po probuzení (kvůli dehydrataci). Alkohol je nutné ředit.

Sladký čaj, Coca cola, džusy a podobné nápoje dodají tělu cukr, který je pro tělo po konzumaci alkoholu také důležitý. Možné jsou také multivitaminy, které dodají tělu mimo jiné energii a vitamín C, který také alkohol pálí. Tyto nápoje ale s mírou, protože můžou neblaze působit na trávicí systém.

Pro některé je dobrým lékem studené mléko, které neutralizuje překyselený žaludek.

Silný vývar a tučné jídlo

Silný vývar a tučné jídlo

Masový vývar nebo česnečka je lety ověřeným pomocníkem, který pomůže téměř každému. Tělo dostane potřebné tekutiny, energii a další prospěšné látky.

Tučné jídlo pomáhá před konzumací, kdy chrání žaludek proti překyselení a tenká vrstva „tuku“ brání pronikání alkoholu přes žaludeční stěnu do krve. Tučné jídlo ale neznamená jen bůček, ale může to být i salát s olivovým olejem. Jídlo pomáhá ale také při konzumaci a po ní.

Vyprošťovák

Někomu se po ránu při pomyšlení na pivo dělá zle, jiní na něj nedají dopustit. I lékaři však uvádějí, že jedno pivo po ránu může pomoci v boji s kocovinou, dodá totiž tělu tekutiny a ionty. Je ale potřeba pamatovat, že k již tak nemalému zbytkovému alkoholu přidáme další. Ověřte si raději množství zbytkového alkoholu v online alkohol kalkulačce.

Léky

Řada lidí zahání kocovinu léky. Někomu fungují více, někomu méně. Pozor ale na dávkování, protože se často stává, že si člověk vezme větší dávku, a pak přetíží zažívání a další orgány. V přiměřené míře mohou však léky jako např. acylpyrin a ibuprofen pomoci s bolestí hlavy nebo kloubů. Případně mohou pomáhat i homeopatika. Toto řešení je však dobré konzultovat se svým lékařem nebo lékárníkem.

Hodně spánku

Při spánku po konzumaci alkoholu tělo místo odpočinku nejdříve zpracovává alkohol v krvi. To mu bere čas na potřebnou regeneraci a odpočinek. Proto je člověk po „akci“ unavený, i když spal déle než obvykle. Pokud je to možné, dopřejte si po konzumaci více spánku a snažte se kocovinu zaspat.

Čerstvý vzduch a pohyb

Pokud se Vám nepodaří kocovinu „zaspat“, je dobré ji zkusit rozchodit. Delší procházka, rekreační sport (ne kolo a další aktivity v silničním provozu kvůli zbytkovému alkoholu) nebo jen pobyt na vzduchu pomáhá k překonání nepříjemných stavů zvaných kocovina.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení332Průměrné hodnocení4.6
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka