Správné sezení není jen seřízení sedadla, ale také seřízení opěrky hlavy a volantu. Správným sezením předcházíme nehodám samotným (lepší ovládání vozu a brzdění) i poranění v případě nehody. Pro těhotnou řidičku i pasažérku platí vše, co je uvedeno u řidiče i spolujezdce, navíc je třeba ještě víc věnovat pozornost některým nastavením.
Poutání těhotné
Zvláštní pozornost věnujte následujícím nastavením
Správně: 1) Tělo a nohy svírají pravý úhel; 2) Pás vedeme vždy pod břichem! 3) Výškově nastavitelné pásy seřídíme tak, aby pás nešel přes krk; 4) Výškově nastavíme sedadlo tak, abychom měli dobrý výhled z auta. Hlavová opěrka končí spolu s temenem hlavy
Vzdálenost od volantu
Rostoucí bříško se stále více přibližuje k volantu a je třeba zvážit, kdy je lepší se vzdát řízení. Je to individuální, vliv má velikost bříška a délka rukou.
Spodní pás vede pod bříškem
Zvláště v začátku těhotenství, kdy bříško je malé, je důležité zajistit, aby spodní pás vedl pod bříškem. Lze využít také těhotenský pás.
Těhotenský pás
Tato pomůcka pomáhá za každé situace, tj. i v případě nehody, udržet bezpečnostní pás pod břichem, přesněji dělohou s miminkem. Jedná se o podložku, která se připoutá k opěradlu sedačky, na podložku si nastávající maminka sedne a spodní bezpečnostní pás zapne do spony, která drží pás dole. Vyrábí se klasická varianta s připoutáním kolem opěradla, nebo Isofix.
Do kdy je možné v těhotenství řídit?
To je individuální. Mělo by se přihlédnout ke dvěma věcem:
- Jak se těhotná cítí? Pokud má zdravotní potíže nebo je miminko neklidné, může jí při řízení vyrušit a tím snížit její pozornost. Z tohoto důvodu nedoporučujeme řídit po dovršení 8. měsíce těhotenství.
- Vzdálenost od volantu musí být alespoň 25 cm. Airbag totiž potřebuje prostor a čas pro své rozbalení a pokud by byl hrudník nebo bříško blíže, došlo by ke kontaktu s airbagem ještě před jeho rozbalením, kdy je extrémně tvrdý a rychlý a může tak způsobit velká poranění.