Mobilní telefony v autech

30. 11. 2016

Některé průzkumy přišly s šokující zprávou - mobilní telefony jsou za volantem nebezpečnější než alkohol.

Něco pravdy na tom asi bude, protože i Americká agentura pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) žádá výrobce, aby do mobilních telefonů přidala "řidičský mód", který by omezoval některé funkce telefonu, podobně jako režim letadlo.

Statistiky

Ze statistik NHTSA za rok 2015 vyplývá, že nepozornost způsobená používáním mobilních telefonů za jízdy způsobila 10% ze všech úmrtí na silnicích. Výrazný je také nárůst o 9% proti roku 2014.

V České republice je nejčastějším důvodem dopravních nehod právě nevěnování řízení. Současně je tato příčina druhou nejčastější při smrtelných nehodách. Bohužel Policie neeviduje, kolik těchto nehod a úmrtí zavinil právě mobilní telefon.

Režim AUTO

Agentura výrobce žádá, aby tento režim při jízdě zablokoval používání sociálních sítí a internetových stránek, psaní textových zpráv (sms a e-mailů), pouštění videí, prohlížení obrázků apod. Telefonování, mapy a navigace pochopitelně omezeny nebudou.

Mobilní telefony by o tyto funkce měly přijít také automaticky při spárování s automobilem, který je v pohybu. Pokud automobil stojí, bude fungovat vše stejně, jako v normálním režimu.

Závěrem

Má agentura šanci na úspěch? Ano má. V minulosti již přišla s podobnou prosbou na výrobce automobilů. Ti poté deaktivovali z multimediálních (infotainment) systémů možnost sledování videa nebo používání internetového prohlížeče při jízdě. 

Portál Bezpečné cesty.cz by se také přikláněl k omezení funkcí řidičova telefonu za jízdy, protože se domníváme, že je nebezpečný. Navíc toto nebezpečí, tj. používání telefonu za volantem, stále roste.

Články

Děti, vyhrajte si parádní cenu na cyklistickou sezónu!

Doslova mílovými kroky se blíží chvíle, kdy naplno šlápneme do pedálů.

Přednost zprava - proč je to pro někoho tak složité?

Dnes mi opět nedal jiný řidič přednost zprava a ještě na mne troubil.

SPEED MARATHON 2020 - v únoru můžete dávat tipy na měření rychlosti

Zadejte tipy na místa, kde by bylo dobré měřit rychlost a pomozte tím zvýšit bezpečnost v dopravě, např.

Senioři v dopravě

Videa pro seniory, ale ne jen pro ně, s oborníkem, MUDr. Markem Slabým, MBA.

Poučení z nehody – autem do (ne)pohody 2

V předchozích letech i v roce 2019 podpořila společnost ŠKODA AUTO a.s.
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení138Průměrné hodnocení4.8
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka