Cestujeme v autě

Vozidla se pohybují rychlostí, která není lidskému tělu přirozená. Pokud auto musí prudce zabrzdit, či dokonce narazí do překážky, naše tělo v autě se pohybuje vpřed původní rychlostí.

V autě cestujeme připoutaní

V autě se vždy správně připoutáme bezpečnostním pásem a sedíme ve správné autosedačce.

Proč je to důležité? Při nárazu se naše tělo pohybuje vpřed stejnou rychlostí, jakou vozidlo před nárazem jelo. Abychom takto nevyletěli, musí nás něco držet. Sami se neudržíme. Ani největší silák neudrží několik tun. A navíc ani nestihneme reagovat; všechno se odehraje za desetinu sekundy. To je desetkrát méně než sekunda!

A nejde jen o velké rychlosti. Už při pomalé jízdě po městě, např. 50 km/h, hrozí vážná zranění.

Povinnost cestovat připoutaní mají všichni pasažéři v autě.

Proč všichni? Ti nepřipoutaní jsou nebezpeční nejen pro sebe, ale také pro ostatní.

Jak se správně připoutat?

Důležité je připoutat se správně. Špatně vedený pás může způsobit víc škody než užitku.

Spodní pás pod područkamiSprávně

Spodní pás pod područkami

Horní pás ve vodicím okuSprávně

Horní pás ve vodicím oku

Ochrana hlavySprávně

Ochrana hlavy

Vystupování z auta

Vystupujeme směrem k chodníku

Když bezpečně přijedeme do cíle, bezpečně také vystoupíme. Nejlepší je to směrem k chodníku.

Proč k chodníku? Silniční provoz ohrožuje naše zdraví i životy. Hrozí, že nás srazí právě projíždějící vozidlo, nebo urazí právě otevřené dveře.

Z auta vystupujeme směrem k chodníkuSprávně
Z auta nevystupujeme směrem do silnice (pokud to jde)Špatně

Zavazadla v autě

Pokud auto prudce brzdí, či dokonce narazí do překážky, zavazadla a všechny neuložené věci se pohybují vpřed rychlostí, kterou auto zrovna jede.

Všechno, co je možné, dáme do kufru, kde to rodiče správně umístí.

Co si bereme s sebou do auta? S sebou do auta dáváme jen to, co v autě potřebujeme mít během cesty. Například svačinu, pití, automapu, něco pro zabavení.

Věci v autě umístíme tak, aby nebyly pro ostatní ohrožující.

Co by se stalo? Obyčejné drobnosti, které jsou docela lehké – třeba lahev s vodou, deštník nebo knížka – najednou prudce vyletí na lidi v autě a mohou je zranit. Pozor dáváme také na klíče, které jsou ostré a mohou nás při brzdění snadno poranit!

Kam a jak je uložíme? Věci, které máme s sebou v autě, uložíme tak, aby nemohly nikam vyletět. Použijeme k tomu různé odkládací prostory ve dveřích, v sedadle, v přístrojové desce. Některá auta mají schránky i v podlaze.

To, co se nevejde do auta, třeba lyže, pečlivě připevníme na střechu.

Domácí mazlíčci v autě

 

Domácí mazlíčci v autě

S velkou pečlivostí postupujeme, pokud v autě vezeme také zvířecí kamarády. Nejde jen o jejich bezpečnost, ale také o naši. Co se všechno může stát? Zvíře se může polekat a skočit k řidiči, který se může leknout a třeba strhnout řízení. Při prudkém brzdění vyletí vpřed a může zranit cestující i sebe.

Malá zvířátka vozíme v přepravce. Kam s ní? Ta může být v kufru, ale některé schránky umožňují připoutání bezpečnostním pásem a tím si ji můžeme připevnit na další sedadlo vedle sebe.

Jak v autě cestuje větší pejsek? Můžeme mu dát speciální popruh a připoutat ho také na sedadle. Nebo s námi jezdí navolno v kufru; potom bychom měli mít kufr přehrazený mříží.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení111Průměrné hodnocení4.2
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka