Jízda po silnici

Jezdíme vždy vpravo! Na kole jezdíme při pravém okraji vozovky. Jako cyklisté můžeme jet také po pravé krajnici, ale nesmíme tam nijak překážet chodcům.

Na kole jezdíme vždy vpravo

Co když nás jede víc?

Když nás jede více, jedeme za sebou. Ne vedle sebe.

Na kole jezdíme vždy vpravo

Předjíždění aut

Pokud auta jedou pomalu nebo stojí za sebou, a je vpravo od nich dostatek místa, můžeme okolo nich velmi opatrně projet také po pravé straně. Auto odbočující vpravo se takto předjíždět nesmí.

Na co si dát pozor? Řidiči aut stojících nebo pomalu jedoucích v koloně si nás nemusejí všimnout, mohou nás vytlačit ze silnice. Také se může stát, že spolujezdec otevře dveře těsně před námi.

Kam nesmíme

Typy zákazů vjezdu

Do některých míst platí zákaz vjezdu, který platí i pro cyklisty.

Zákaz vjezdu všech vozidel (v obou směrech) Zákaz vjezdu jízdních kol Zákaz vjezdu vyznačených vozidel Zákaz vjezdu všech vozidel

Zákaz vjezdu všech vozidel (jednosměrná ulice)

Tato značka také zakazuje vjezd všem vozidlům i cyklistům. Jedná se o jednosměrný provoz / zákaz vjezdu. Z opačné strany je vjezd povolen.

Vjezd cyklistů v protisměru povolenMísta s výjimkou

Mnoho měst však cyklistům povoluje výjimku, že mohou jezdit na kole v obou směrech, a tento zákaz pro ně neplatí. Poznáme to podle této dodatkové značky.

Dálnice - značka IZ1aVysokorychlostní silnice

Jsou místa, kde sice není zákaz vjezdu, ale rovněž tam nesmíme. Těmito značkami jsou označené dálnice a silnice pro motorová vozidla.

Proč tam nesmíme? Dálnice a silnice pro motorová vozidla jsou typy silnic, kde řidiči jezdí vysokými rychlostmi. Bylo by příliš nebezpečné pohybovat se po nich na kole nebo pěšky.

Zúžení silnice

Kdo pojede první?

Může se stát, že silnice je zúžená, třeba na úzkém mostě. Pokud z druhé strany jede auto, dopravní značka určí, jestli první můžeme jet my, nebo musíme pustit auto v protisměru.

Přednost protijedoucích vozidel

Přednost má auto v protisměru, my musíme počkat.

Přednost protijedoucích vozidel

Přednost máme my. Samozřejmě, pokud už je auto v zúženém místě, počkáme, až projede.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení150Průměrné hodnocení4.2
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka