Nebezpečná jízda na kole

Silniční provoz přináší mnoho nebezpečí, třeba nepřehledná místa či bezohledné řidiče. Ale některá nebezpečí si můžeme způsobit vlastním riskováním.

Jízda bez držení

Jízda bez držení

Jízda bez držení je užitečná dovednost, v silničním provozu je ale zakázaná. Stačí trocha nestability, leknutí, nerovnost, a následuje tvrdý pád. Pokud spadneme a za námi jede někdo jiný, nemusí účinně reagovat.

Jízda s nohama mimo šlapadla

Jízda s nohama mimo šlapadla

Nohy máme při jízdě na kole vždy na šlapadlech. Možná se to zdá zbytečné, ale je to důležité. Zajistíme tím potřebnou stabilitu, zvláště při naklánění v zatáčkách nebo při brzdění.

Držení jiného vozidla / Jízda těsně za vozidlem

Držení jiného vozidla / Jízda těsně za vozidlem

Může nás lákat chytnout se například vleku za traktorem. Řidič vozidla ale může náhle vybočit či prudce brzdit a my můžeme spadnout přímo pod kola. Může se také uvolnit náklad a spadnout na nás. Nejezdíme ani ve „větrném pytli“ za automobily.

Jízda s druhým kolem

Jízda s druhým kolem

Pokud potřebujeme odvést kolo, které nemá řidiče, raději se pro něj vrátíme pěšky. Jestliže při jízdě jednou rukou vezeme ještě druhé kolo, je naše stabilita mnohem menší. Volné kolo nám navíc může zkřížit dráhu. Riskujeme tím pád či náhlé vybočení.

Jízda s ručním vozíkem

Jízda s ručním vozíkem

Při jízdě na kole potřebujeme obě ruce. Kárku nebo ruční vozík odvezeme raději pěšky. Naše stabilita na kole by byla mnohem menší a vozík by nás mohl stáhnout z kola.

Jízda se psem

Jízda se psem

Pejsky vodíme na louku nebo na cvičák pěšky. Jet s ním na kole není dovoleno. Může nám zkřížit dráhu nebo nás stáhnout z kola. Také by mohl vběhnout pod kola auta nebo jinému cyklistovi. Může se rozběhnout za jiným psem a přivodit nám nečekané nebezpečí.

Vezení další osoby

Vezení další osoby

Každý jezdí sám na svém kole. Nevozíme na něm ostatní kamarády; kolo je určeno pro jednoho (kromě dvoukola). Druhý pasažér může narušit stabilitu nebo strčit nohy do kola.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení71Průměrné hodnocení4.1
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka