Zásady bezpečné jízdy

Tři faktory ovlivňující každou jízdu

Pamatujte, že více než 90 % všech dopravních nehod způsobují řidiči. Pokud se účastníte dopravního provozu, nesmíte myslet jen na sebe, ale i na ostatní účastníky, jejichž chování se snažte předvídat a správně na ně reagovat.

Každou jízdu ovlivňují tři základní faktory:

  • Řidič – jeho povaha, temperament, fyzická kondice, zdravotní stav, nálada, věk a řidičská praxe.
  • Vozidlo – automobil nebo motocykl – jeho koncepce a uspořádání, technické vybavení, chování vozidla v mezních situacích, jeho aktuální technický stav, stáří a opotřebení.
  • Silnice – druh a technický stav komunikace, hustota provozu na ní, stav povrchu silnice plus klimatické podmínky a roční období, dopravní značení, členitost okolního terénu, podmínky viditelnosti.

Zásady bezpečné jízdy

Bezpečné cesty.cz - ilustrace

Na následující zásady si vzpomeňte vždy, když usedáte do automobilu:

Sebeovládání za volantem

Buďte upřímný sám k sobě a vědomě potlačujte povahové vlastnosti, které by mohly negativně ovlivnit vaši bezpečnou jízdu. Např. pokud máte sklony k cholerickému jednání ve vypjatých situacích, mírněte se a ovládejte se; pokud jste naopak rozený flegmatik, nuťte se k větší aktivitě. Plně se soustřeďte na řízení, sledujte pozorně provoz a s předstihem si v něm „hledejte své místo“.

Defenzivní jízda

Snažte se v co nejvyšší míře splynout s provozem v dopravním prostředí. Respektujte při tom možnosti svého vozidla, fyzikální zákony a při řízení si vždycky zachovávejte ještě rezervu svých vlastních schopností. Týká se to zejména rychlosti jízdy v dané situaci, volby místa pro předjíždění jiného vozidla, délky tras a doby řízení. Chovejte se svým stylem jízdy přátelsky k ostatním řidičům, berte ohled na slabší a méně chráněné, tj. motocyklisty, cyklisty a chodce.

Splynutí s provozem

Netrvejte striktně na svém právu podle psaných pravidel, ale v případě potřeby vycházejte vstříc ostatním v souladu s dopravními předpisy. Například když se vytvoří přirozená kolona automobilů, přizpůsobte se jízdě, nepředjíždějte ani nejeďte pomaleji než ostatní, abyste jim nedával důvod k předjíždění.

Bezpečné cesty.cz - ilustrace

Být viditelný

V souladu se současnými předpisy mějte osvětlené auto i přes den. Když protijedoucího jezdce při jízdě oslní slunce, uvidí vaše auto lépe, když budete mít rozsvícená světla.

Zřetelná jízda

Dávejte včas a zřetelně najevo své úmysly. Například včas používejte směrové ukazatele, před předjížděním naznačte stylem jízdy, že máte úmysl vybočit a předjíždět, totéž při brzdění. Pamatujte, že ostatní řidiči musejí na vaše chování v silničním provozu včas zareagovat.

Bezpečná vzdálenost

Ve vozidle s dobrým technickým stavem a na suché vozovce dbejte na jednoduchou „zásadu dvou vteřin“, které vás mají při jízdě dělit od ostatních vozidel. Více o bezpečné vzdálenosti. Pokud si nejste technickým stavem svého vozidla úplně jistý a navíc jsou nepříznivé podmínky na komunikaci, udržujte si od ostatních vozidel delší časový odstup.

Nepřekážet ostatním

Zastavujte na komunikaci vždy tak a na takovém místě, abyste netvořil překážku pro ostatní řidiče.

Bezpečné cesty.cz - ilustrace

Časová rezerva

Nejezděte v časové tísni. Na ujetí vytyčené trasy si vždycky plánujte více času.

Předvídavost

Myslete i za ostatní, odhadujte chování ostatních řidičů a chodců a počítejte s jejich možnými chybami.

Zvládání smyku

Pro vyrovnání smyku zadní části vozu je nutné pustit pedál plynu a brzdy a sešlápnout spojkový pedál, volant natočit do protisměru smyku (kontrovat) a po vyrovnání smyku volant natočit pro jízdu rovně.

Vyrovnání smyku zadní části vozu

Více o „správné a nesprávné jízdě“

Aktivní a pasivní bezpečnost vozidla

Prostředky aktivní a pasivní bezpečnosti pomáhají k bezpečnému návratu z cesty nebo alespoň mírní následky dopravní nehody, ve které se případně octneme.

Prvky aktivní bezpečnosti vozidla jsou všechno, co zvyšuje bezpečnost vozu před nehodou.
Více o Aktivních prvcích bezpečnosti

Aktivní bezpečnost vozidla zahrnuje

  • Dobrý výhled z vozidla
  • Pohodlí řidiče při řízení
  • Výkon motoru a zrychlení vozu, kterým lze zkrátit dobu při předjíždění nebo včas ujet ze situace, ve které hrozí nehoda.
  • Brzdné schopnosti vozidla a používání systému ABS
  • Manévrovatelnost vozu daná minimálním poloměrem zatáčení
  • Osvětlení vozidla a jeho viditelnost v extrémních klimatických podmínkách
  • Soustava pérování a tlumičů – zajišťuje kontakt kol s vozovkou, zamezuje odskakování kol na nerovném povrchu a přispívá k pohodlí posádky.
  • Kola a pneumatiky – používej správné pneumatiky s hlubokým vzorem, nahuštěné předepsaným tlakem a vhodné pro konkrétní roční období

Prvky pasivní bezpečnosti vozidla chrání řidiče a posádku před následky nehody. 
Více o Pasivních prvcích bezpečnosti.

Karoserie vozu - řez

Pasivní bezpečnost vozidla zahrnuje

  • Konstrukci karoserie s odstupňovanou tuhostí, kdy přední i zadní část vozu jsou konstruovány jako deformační zóny, které pohltí část nárazu. Naopak prostor pro řidiče a posádku by měl tvořit spolu se střechou a dveřmi tuhou klec, která se v případě nehody zdeformuje co nejméně. Takto koncipovaný vůz plní svou funkci pouze tehdy, když je v dobrém technickém stavu, nenarušený korozí. Více o karoserii
  • Bezpečnostní pásy – Je nutné, aby všichni členové posádky byli řádně připoutáni od začátku jízdy až do jejího ukončení, protože nehoda může přijít kdekoliv a kdykoliv. Použití bezpečnostních pásů snižuje riziko možných tělesných následků nehody o jeden stupeň dolů: ze smrtelného zranění bez použití pásů se s jejich použitím stává zranění těžké, z těžkého zranění lehké, z lehkého nulové. Více o bezpečnostních pásech
  • Airbagy – tj. nafukovací vaky, které zpomalují setrvačný pohyb cestujících ve vozidle při nárazu do překážky, případně tlumí jejich náraz. Zajišťují bezpečnost cestujícího pouze v případě, že zároveň používá bezpečnostní pásy! Při nepoužití pásů mohou při své aktivaci cestujícího i těžce zranit nebo zabít. Více o airbazích
  • Nemít ve voze volně položené předměty – všechny předměty je nutné mít ve voze dobře připevněné, aby v případě nárazu nelétaly v kabině a neohrožovaly cestující. Volné předměty ukládejme do zavazadlového prostoru. Pokud to není možné, pokládejme je na podlahu interiéru vozu nebo alespoň co nejníže. Více Crash test videí
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení255Průměrné hodnocení4.6
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka

Partner kapitoly

Asociace autoškol ČR