Řidičák na zkoušku a další změny autoškol

Autoškola - křižovatky

Změna systému autoškol je nutná. To ví každý a dokládají to i statistiky. Mladí a nezkušení řidiči zaviní kolem 30 % nehod i úmrtí. Jak celý systém zlepšit? Pomůžou řidičské průkazy na zkoušku nebo jiná opatření?

Již několik let odborníci volají po změnách. Jediná výraznější změna proběhla v roce 2015 pro motocyklisty – více zde. Proč se nic nemění pro skupinu B, tedy osobní automobily?

Přinášíme návrhy změn, který by mohli pomoci a fungují v některých zemích Evropy nebo světa. Řazení není podle priorit odborníků ani našeho názoru.

1. Řidičák na zkoušku

Mohl by platit 2 roky a v této době by byl bodový systém 2x přísnější, tj. po 6 bodech konec. Tento systém by měl přimět čerstvé držitele řidičského oprávnění k větší odpovědnosti a opatrnosti.

2. Ze začátku pod dohledem

Začínající řidiči by mohli např. první rok jezdit jen pod dohledem zkušeného řidiče. Návyky získávají řidiči ještě před tím, než začnou řídit, a to on rodičů, kamarádů apod. Pojďme příkladem a pomozme vychovávat lepší řidiče.

3. Povinnost dalších kurzů

Zdokonalování základních znalostí získaných v autoškole např. kurzy defenzivní jízdy a školy smyku je dobrým přínosem pro zvládání ovládání vozu a řešení krizových situací.

4. Omezení platnosti na místo

V některých státech se vydávají také řidičská oprávnění jen pro jízdu v dané lokalitě, např. po městě. Tento systém může pomoci se zdokonalením ovládání vozu v začátcích řízení, ale také může vyvolat pocit zkušenosti při opuštění známého prostředí, kde se jezdí „pomalu“, a nájezdu na dálnici apod.

5. Prevence

Je nutné začít již od chování v rodině, mateřských a základních školách a nepřestat ani u dospělých a seniorů. Každá skupina obyvatel, která se pohybuje v dopravním provozu potřebuje stále vzdělávat a připomínat důležité novinky i základní věci.

6. Větší kontrola

Pokud nebudou prohřešky trestány (byť i domluvou), budou dělány. Pokud bychom alespoň jednou denně viděli policisty a strážníky při kontrole účastníků silničního provozu, přestupků a nehod by zcela jistě ubylo.

Vyzkoušejte si současný test autoškol

Testy autoškol prošly za posledních několik let řadou změn. Vyzkoušejte si, jestli byste udělali řidičák skupiny B (na osobní auta) i dnes.

>> SPUSTIT ONLINE TEST AUTOŠKOLY <<

 

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení71Průměrné hodnocení4.3
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka