Jízda v prostředním a levém pruhu mimo obec

Jezdí se vpravo - infografika

Nebezpečné situace

Většina řidičů na víceproudých silnicích mimo obec z nějakého důvodu využívá nejraději prostřední, případně levý pruh. Výmluv je celá řada:

  • pravý pruh je rozbitý od kamionů,
  • předjíždím, a proto se nemusím zařazovat zpět (i když je další auto kilometr daleko),
  • v prostředním pruhu mám dostatek místa na obou stranách, a tak je to bezpečnější,
  • jedou tady všichni apod.

Přitom právě nedodržování pravidla „jezdí se vpravo“ je jednou z příčin vzniku kolon a nebezpečných situací (prudké brzdění, podjíždění, nehody).

Jak to dělat správně

Správné je jet v pravém pruhu a ostatní pruhy používat jen na předjíždění, objíždění a odbočování. Po předjetí jiného auta je pro zajištění plynulosti provozu nutné opětovné zařazení do pravého pruhu. Jinak je omezena propustnost dané silnice a provoz není plynulý tak, jak by mohl.

Tato animace věnující se nepozornosti na silnicích byla financována z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Animaci je možné sdílet a využívat v dalších vzdělávacích projektech zdarma.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Podle zákona je řidič povinen jet mimo obec v pravém pruhu. V prostředním a levém může jen předjíždět, objíždět nebo odbočovat.

Při přejíždění z pruhu do pruhu musí řidič používat blinkry. Při přejíždějí do pruhu z obou stran, tj. např. když dvě auta přejíždění z levého a pravého pruhu do prostředního nebo při společném odbočovacím a připojovacím pruhu, má přednost to „zprava“ (platí zde pravidlo pravé ruky).

Co říká zákon

„Mimo obec se na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy jezdí v pravém jízdním pruhu. V ostatních jízdních pruzích se smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování,“ říká zákon 361/2000 Sb.

Za porušení tohoto zákona (bezdůvodná jízda v jiném než pravém pruhu) hrozí pokuta 2 000 Kč. Za ohrožení jiného účastníka silničního provozu při přejíždění do jiného pruhu pokuta a navíc 5 bodů do rejstříku řidiče.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení169Průměrné hodnocení4.4
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka