Kruhový objezd

Víceproudý kruhový objezd bez průběžného pruhu

Na této animaci je zobrazen víceproudý kruhový objezd bez průběžného pruhu, tj. všechna vozidla přijíždějící ke kruhovému objezdu musí dát přednost v jízdě vozidlům na kruhovém objezdu.

Dopravní situace věnující se nepozornosti na silnicích a nebezpečí na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla jsou financovány z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Animaci je možné sdílet a využívat v dalších vzdělávacích projektech zdarma.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Pro počítače jsme kromě této animace připravili také mód pro učitele autoškol a test.

Existují i podobné kruhové objezdy, kde je však dopravními značkami vyznačen pravý pruh jako průběžný. Zde pak mohou vozidla jedoucí v pravém pruhu před křižovatkou a pokračující v průběžném pruhu pokračovat v jízdě, a naopak vozidla jedoucí po kruhovém objezdu, která chtějí přejet do tohoto pruhu jim musí dát přednost v jízdě. Vysvětlení tohoto případu je např. zde.

Kruhový objezd - infografika

Nebezpečné situace

Přednost v jízdě

U víceproudých kruhových objezdů řada řidičů neví, že musí dát přednost všem vozům jedoucím po kruhovém objezdu. Tj. i když to vypadá, že je pravý pruh průběžný, musíme dát přednost vozidlu jedoucímu na kruhovém objezdu.

Opouštění kruhového objezdu

Při opouštění kruhového objezdu je povinné použití blinkrů a současně respektování přikázaného směru jízdy.

Přejíždění z pruhu do pruhu

Pro změnu pruhu platí na kruhovém objezdu obecné pravidlo, tj. neohrozit a neomezit řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí a dávat znamení o změně směru jízdy (včas).

Jak to dělat správně

Kruhový objezd je křižovatka jako každá jiná. Je řízena značkami nebo zde platí přednost zprava.

Při vjezdu na kruhový objezd:

  • dbáme zvýšené opatrnosti,
  • dáme přednost všem vozidlům ve všech pruzích kruhového objezdu
  • nedáváme znamení o změně směru jízdy.

Při jízdě po kruhovém objezdu platí pravidla pro jízdu po silnici a víceproudé silnici, tj. nedáváme znamení o změně směru jízdy, pokud nepřejíždíme z pruhu do pruhu.

Při výjezdu z kruhového objezdu dáváme včas znamení o změně směru jízdy a pozor na chodce na přechodech, které často „kruháky“ lemují.

Co říká zákon

Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami „Kruhový objezd“ společně se značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo značkou „Stůj, dej přednost v jízdě“ musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.

Při vjíždění na kruhový objezd a jízdě po kruhovém objezdu, nepřejíždí-li z jednoho jízdního pruhu do druhého, řidič nedává znamení o změně směru jízdy; při vyjíždění z kruhového objezdu řidič je povinen dát znamení o změně směru jízdy.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení142Průměrné hodnocení4.7
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka