Přednost zprava (pravidlo pravé ruky)

Přednost zprava (infografika)

Nebezpečná situace

S předností zprava se můžeme setkat na mnoha místech. Dále naleznete nejčastější případy, kde pravidlo pravé ruky platí, ale nedodržuje se na 100 %.

Co říká zákon

Přednost zprava definuje zákon tímto bodem: „Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1 (přednost daná dopravními značkami, poznámka redakce), musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějících zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.“

Pokud není tedy jasně dána přednost v jízdě, jede dříve ten, kdo přijede zprava. Pokud tedy mám po pravé ruce jiné auto (nebo další výše definované účastníky silničního provozu), musím mu dát přednost.

Parkoviště

Na většině parkovišť nejsou dopravní značky. V tu chvíli zde platí přednost zprava. Je tak nutné dávat přednost všem autům, která přijíždějí zprava, i když my jedeme rovně, tj. pocitově po hlavní silnici.

Parkoviště - přednost zprava

Křižovatky

Přednost zprava platí i na některých křižovatkách. A to nejen na křižovatkách bez svislých dopravních značek, ale i na některých křižovatkách se značkami.

Křižovatka tvaru T

Stejně tak na křižovatkách tvaru T bez dopravních značek, kde auta jedoucí přímo mají často pocit, že jedou „rovně“, a tak že mají přednost. Opak je pravdou, přednost mají auta přijíždějící z boční uličky.

Křižovatka s dopravními značkami

Křižovatka s dopravními značkami

Přednost zprava platí i na některých křižovatkách s dopravními značkami. Např. tam, kde hlavní silnice zatáčí a na ni navazují vedlejší silnice.

Pokud přijíždějí auta po hlavní silnici a jedou obě rovně, tj. vlastně sjíždějí z hlavní silnice na vedlejší, tak zde také platí přednost zprava.

Stejně tak pokud přijíždějí obě auta z vedlejších silnic, tj. ani jedno auto nepřijíždí po hlavní silnici, mají obě auta stejná „práva“ a musí dodržovat pravidlo pravé ruky.

Jak to dělat správně

Pravidlo je jasné; pokud není dáno, kdo má přednost, značkami, semafory nebo pokyny policisty, platí pravidlo pravé ruky. Přednost zprava říká, že první projede křižovatkou to auto, které přijíždí po pravé ruce jiného auta a samo nemá po pravé ruce další auto.

Na těchto křižovatkách je nutné dávat velký pozor, protože se na nich často chybuje.

Přednost zprava na křižovatce bez značek

Přednost zprava na křižovatce bez značek

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení168Průměrné hodnocení4.3
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka