Zastavení za autobusem v zastávce

Nebezpečná situace

Auta objíždějící autobus v zastávce

Nebezpečí při předjíždění autobusu v zastávce

Řada řidičů se snaží za každou cenu autobus v zastávce objet, aby neztratili čas. Vznikají tak nebezpečné situace, při kterých může dojít ke sražení chodců nebo nehodě s protijedoucím autem.

Nebezpečná situace z obrázku na přehledné animaci

Jak to dělat správně

Nejbezpečnější řešení je jednoduché – dodržovat daná silniční pravidla. Tj. zastavit za autobusem, tramvají nebo trolejbusem, který zastavil v zastávce, nechat všechny nastoupit a vystoupit a nejlépe po odjezdu vozidla hromadné dopravy osob ze zastávky pokračovat v jízdě.

Správné zastavení za zastávkou MHD

Co říká zákon

Zákon č. 361/2000 Sb., ve znění účinném k 20. únoru 2016, k tomuto tématu říká:

 • Zastavení auta za MHD v zastávce

  Zastavení auta za MHD v zastávce

  Za vozidlem hromadné dopravy osob, které zastavilo v obci v zastávce bez nástupního ostrůvku nebo bez nástupiště na zvýšeném tramvajovém pásu, musí řidič jiného vozidla zastavit vozidlo; je-li v zastávce více vozidel hromadné dopravy osob, musí zastavit za druhým z nich. V jízdě smí pokračovat teprve tehdy, neohrozí-li již cestující, kteří nastupují nebo vystupují. To neplatí, zastaví-li autobus nebo trolejbus u okraje vozovky.
  • Vysvětlení: Pokud zastaví vozidlo hromadné dopravy osob, je nutné nechat nastoupit a vystoupit cestující, i když jdou přes silnici. Pokud zastaví u chodníku, je možné ho objet. Je však nutné dávat velký pozor na přecházející chodce i protijedoucí auta.
 • Označení autobusu převážejícího děti

  Označení autobusu převážejícího děti

  Za autobusem s označením „Označení autobusu přepravujícího děti“, který zastavil v označené zastávce, musí řidič jiného vozidla zastavit své vozidlo. Pokračovat v jízdě může až po odjezdu autobusu ze zastávky. Řidiči protijedoucích vozidel musí přihlédnout k možnosti vběhnutí dětí do vozovky a jízdu přizpůsobit tak, aby děti nebyly ohroženy.
  • Vysvětlení: Takto označené vozidlo hromadné dopravy osob se v zastávce nesmí objíždět.
 • Řidiči autobusu hromadné dopravy osob nebo trolejbusu musí v obci řidiči ostatních vozidel umožnit vyjetí ze zastávky nebo ze zastávkového pruhu, a to snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla; řidič autobusu nebo trolejbusu přitom nesmí ohrozit zejména řidiče vozidel jedoucích stejným směrem. Nesmět ohrozit znamená povinnost počínat si tak, aby jinému účastníku provozu na pozemních komunikacích nevzniklo žádné nebezpečí.
  • Vysvětlení: Pokud se vozidlo hromadné dopravy osob rozjelo a chce se vrátit ze zastávky na silnici, musíme mu dát přednost. Nesmí nás však ohrozit.

Zastávka mimo obec bez tzv. zálivu

Dopravní situace věnující se nepozornosti na silnicích a nebezpečí na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla jsou financovány z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Animaci je možné sdílet a využívat v dalších vzdělávacích projektech zdarma.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Jak to děláte vy?

Podělte se s ostatními, jak to děláte vy a jak by se dala tato situace případně řešit lépe. Více na našem Facebooku.

Virtuální přecházení pro děti

Pro děti a školy jsme připravili interaktivní 3D aplikaci "Virtuální přecházení", která v reálných prostředích prověřuje a učí, jak správně přecházet přes silnici.

Vyzkoušejte s dětmi, jestli umí správně přecházet na silnici bez přechodu, s přechodem, v zatáčce, mezi auty, za autobusovou zastávkou, na křižovatce se semafory nebo přes víceproudou silnici.

Můžete si také prohlédnout, jak se mění brzdná dráha v závislosti na prostředí (sucho, mokro, náledí), rychlosti auta a vzdálenosti od přechodu, kde začne auto brzdit.

BETA verze aplikace Virtuální přecházení >>Interaktivní přecházení (3D aplikace)

 

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení80Průměrné hodnocení4.4
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka