Dětské autosedačky

Dětské autosedačky

Dětské autosedačky chrání ty nejmenší pasažéry v případě nehody. Pokud jedou děti bez dětské sedačky, podstupují 11x vyšší riziko tragických následků, než kdyby jely v dětské sedačce. Při jízdě v obci je toto riziko dokonce 23x vyšší.

Používání dětských sedaček je povinné (dané zákonem), tj. i ve městech (nízkých rychlostech) a na krátkých vzdálenostech. Dětské autosedačky je možné umístit na místo ve vozidle vybaveného zádržným bezpečnostním systémem (bezpečnostním pásem). Používání dětských sedaček je již naštěstí běžnou součástí cestování automobilem. Nejdůležitější je však správné použití dětské autosedačky.

Důležité jsou

  • výběr správného typu,
  • správná instalace do automobilu,
  • správné poutání dítěte,
  • seřízení pásů,
  • seřízení hlavové opěrky.

Pro větší a spolehlivější ochranu dětí jsou v automobilech úchyty pro dětské bezpečnostní sedačky systému Isofix, které umožňují snadnou instalaci sedačky do vozidla a zároveň zajišťují její pevné uchycení ke karoserii. Navíc jsou častokrát doplněny o úchyty TopTether na zadní straně sedadla, případně v zavazadlovém prostoru. Tyto úchyty omezují rotační pohyb dětské sedačky a v případě nehody tak zpomalují pohyb dítěte směrem kupředu.

Přeprava dětí v autosedačkách platí pro děti, jejichž tělesná výška nepřevyšuje 150 cm. Zákonem povolené výjimky jsou přeprava dětí bez využití dětských autosedaček ve vozidlech policie, hasičského záchranného sboru, zdravotnické záchranné služby, Horské služby nebo taxislužby.