80 let zimních pneumatik

20. 03. 2014

Historie i současnost zimních pneumatik

Historie

Zimní pneumatiky byly představeny firmou Nokian před 80 lety. Jako první je obuly nákladní automobily a stavební stroje, kterým tento nový typ pneumatik pomáhal při zdovávání hlubového sněhu v těžkém terénu.

Psal se rok 1934 a hluboký dezén pneumatik byl novinkou. V dnešní době rychlého růstu technologie a prosazování novinek napříč celým trhem je s podivem, že na uplatnění zimních pneumatik u osobních automobilů čekaly celé dva roky. Poskytnutá výhoda v možnosti projetí úseků, na kterých musely být dříve použity sněhové řetězy byla ale tak zásadní, že odstartovala rychlý start této dnes již samozřejmé (a povinné) součásti každého vozidla.

Zimní pneumatiky a rallye

Úspěchy zimních pneumatik lze v automobilové historii nalézt také při závodech. Vždyť právě závodní speciály za zimních pneumatikách Nokian Hakkapeliitta obsadily první tři místa na legendární Rallye Monte Carlo v roce 1963.

Zimní pneumatiky a bezpečnost

Pokud klesne teplota pod 7 °C ztrácejí letní pneumatiky potřebnou pružnost a tím dochází k prodloužení brzdné dráhy, snížení přilnavosti a tím zhoršení bezpečnosti. Proto je použití zimních pneumatik na některých komunikacích v zimním období povinné.

Např. na sněhu je brzdná dráha letní pneumatiky v porovnání se zimní o téměř čtvrtinu delší. Více o problematice fungování pneumatik vzhledem k jejich opotřebení, typu pneumatiky (letní vs. zimní) a vlivu rychlosti vozidla na brzdnou dráhu se věnujeme na stránce Brzdná dráha a rychlost.

Články

Jak vybrat nejbezpečnější automobil?

Nevěřte fámám, bezpečnost automobilů jde měřit a porovnávat.

Máte nebo uvažujete o elektrokole nebo elektrokoloběžce a chcete kapesního rádce do telefonu?

eBikes škola je komplexní vzdělávací projekt pro zájemce i vlastníky elektrokol, elektrokoloběžek, elektrojednokolek ...

Nový bodový systém platný od roku 2024

Body, blokové pokuty, pokuty ve správním řízení a zákazy řízení platné od roku 2024.

Příští týden to opět začíná, zopakujte si s dětmi bezpečnou cestu do školy

Kudy jít, na co si dát pozor, jak řešit konkrétní místa na právě vaší cestě atd.

Jak se v autě chráníte proti horku?

Napište nám vaše tipy na stínění zaparkovaného auta, aby se tak neohřálo.
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení151Průměrné hodnocení4.3
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka