Poučení z nehody – autem do (ne)pohody 2

28. 01. 2020

V předchozích letech i v roce 2019 podpořila společnost ŠKODA AUTO a.s. projekt Rodinného centra Milovice zaměřeného na dopravní výchovu. Série interaktivních seminářů se tak stala dalším pokračováním úspěšných projektů „Bez úrazů je to fajn!“ Thomayerovy nemocnice a Nadačního fondu Kolečko a grantového programu ŠKODA AUTO a.s. „Dopravní výchova názorně a prakticky – zapamatovat si navždycky“.

Od září do ledna navštívily lektorky projektu „Poučení z nehody – autem do (ne)pohody 2“ celkem 6 základních škol. Projekt byl určen pro první i druhý stupeň základních škol. Bylo uspořádáno také několik seminářů pro dospělé. Podařilo se tak proškolit téměř 600 dětí a přes 50 dospělých.

Oproti předchozím ročníkům byla provedena změna v podobě délky jednotlivých lekcí, které se tak konaly od 45 min do 90 min pro třídu dle přání a potřeb vedení jednotlivých škol.

Největší část semináře byla zaměřena především na bezpečné cestování automobilem, které se ukázalo jako nejnáročnější, ale zároveň nejatraktivnější téma, jak pro mladší tak starší děti. Tato problematika byla výstižně prezentována na crash testových videích Výzkumu dopravní bezpečnosti ŠKODA AUTO. Během těchto krátkých spotů byly děti vedeny k zamyšlením se nad realitou dopravní nehody. Celý seminář se nesl v duchu „ Nestačí se jen připoutat, ale je potřeba udělat to správně“, což bylo oceněno jak učiteli, tak samotnými dětmi. Žáci však nejvíce zaplesali nad možností posadit se v instruktážním křesle a dětských sedačkách, kde mohli spolužákům ukázat, jak se poutají. Během této aktivity probíhala krátká diskuze, aby děti pochopily proč je tak důležité poutat se správně a vyvarovat se chybám. U starších žáků byla část cestování automobilem zaměřena více na fyzikální podstatu nehody, technické aspekty vozidel a rozšířena o informace o vybraných asistenčních systémech současných vozidel. Neopomenuto zůstalo krátké povídání nad unikátním výzkumem reálných silničních dopravních nehod – Výzkum dopravní bezpečnosti ŠKODA AUTO.

Třetina každého semináře byla také věnována pohybu v silničním provozu v pozici chodce a cyklisty. Důraz byl kladen především na předvídání a prevenci nebezpečných situací, které byly vybírány podle aktuální lokality. Protože byl projekt situován do období podzimu / zimy, byla speciální pozornost věnována viditelnosti, správnému používání a důležitosti reflexních prvků. Zejména na prvním stupni lektorky nabízely a doporučovaly online trénink „Virtuální přecházení online“, kde si ve virtuálním světě vyzkoušíte přejít přes silnici za různých povětrnostních podmínek, světla i snížené viditelnosti a také rozličných zákeřných dopravních situací. V seminářích s delší časovou dotací byl i prostor na správné chování cyklisty v silničním provozu, tedy zejména správné umístění a nastavení cyklistické přilby, povinná výbava kola a věkové omezení jízdy na silnici.

Články

Infografiky pro tisk

Připravili jsme velké množství infografik k nejdůležitějším tématům silniční bezpečnosti.

Jak vybrat správnou dětskou autosedačku a jak ji používat, aby byla skutečně bezpečná?

Důležitá je nejen kvalita autosedačky, ale také správné používání.

Speed marathon 2023 - zadejte místo na měření

V pátek 21. 4. proběhne další ročník celorepublikového měření rychlosti.

Až 200 tisíc elektrokol a elektrokoloběžek jezdí rychleji, než má. S tím roste i riziko, varuje odborník

Rozhovor v Českém rozhlasu České Budějovice. S moderátorkou Evou Kadlčákovou jsme hovořili o výhodách, ...

Běžkaři - pravidla a etika v bílé stopě

Jaká jsou pravidla v bílé stopě daná zákony a jak se chovat na běžkách eticky vůči ostatním naleznete zde >>
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení10Průměrné hodnocení1.8
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka