Kdo je chodec

Kdo je chodec - ilustrace

Chodec je nejvíce ohroženým účastníkem provozu, protože je nejpomalejší a současně ho nechrání karoserie, přilba apod. Proto je nutné, aby byl opatrný, využíval zrak i sluch, ale hlavně … přemýšlel a předvídal.

Není možné se plně spolehnout, že všichni dodržují pravidla, auto stihne včas zastavit nebo stihneme přejít silnici před přijíždějícím autem. Buďte předvídaví, ohleduplní, počítejte s chybami druhých, neměňte na poslední chvíli vaše rozhodnutí, nezmatkujte, snažte se vždy zůstat klidní. Tím výrazně zvýšíte vaše šance na bezpečné dosažení cíle a návrat domů.

Chodec je osoba, která:

  • jde pěšky nebo jede na kolečkových bruslích, skateboardu nebo lyžích,
  • vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm3, psa a podobně,
  • tlačí nebo táhne dětský kočárek, sáňky/boby, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm,
  • se pohybuje pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy.

Možnosti a povinnosti chodce (Chodec v silničním provozu)

Chodci na stezce

Chodec se může pohybovat po chodníku a stezce pro chodce (po pravé straně) nebo v pěší a obytné zóně (kdekoliv, nejlépe však vpravo). Chodci se k sobě mají chovat ohleduplně, neomezovat a neohrožovat ostatní.

Kde není chodník ani stezka pro chodce, musí jít chodec po levé krajnici silnice, nejvíce však dva chodci vedle sebe. Za snížené viditelnosti, při velkém provozu nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích jen jeden za sebou.

Chodec, který nese předmět, jímž by mohl ohrozit provoz na chodníku (např. svou velikostí), musí jít po pravé krajnici nebo co nejvíce u pravého okraje silnice.

Při nedostatečné viditelnosti (při absenci veřejného osvětlení a chodníků) musí mít na sobě chodec ze všech stran viditelné reflexní prvky (reflexní části nebo doplňky oblečení, reflexní pásky nebo vestu).

Každý člověk, tedy i chodec má povinnost v případě potřeby poskytnout první pomoc. Zopakujte si základní pravidla zde.

Legislativa

Pravidla silničního provozu platí pro všechny účastníky silničního provozu, tedy i chodce a cyklisty. Jsou definována převážně zákonem č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů (tzv. „silniční zákon“).

Chodec, resp. pravidla a povinnosti chodců jsou v zákoně č. 361/2000 Sb. uvedeny v paragrafech:

  • Vymezení základních pojmů – § 2
  • Provoz v obytné a pěší zóně – § 39
  • Chůze – § 53, § 54, § 55, § 56
  • Řízení provozu světelnými signály – § 74
  • Řízení provozu pokyny policisty – § 75
  • Zastavování vozidel – § 79
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení67Průměrné hodnocení4.1
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka