Viditelnost chodců

Světla svítí na nohy

Pro naši bezpečnost je třeba, aby nás řidič včas viděl a:

  • mohl se nám vyhnout (jdeme po silnici),
  • mohl zpomalit (když přecházíme silnici),
  • mohl zastavit (čekáme před přechodem).

Snížená viditelnost není jen noc. Stejná pravidla platí také pro svítání a soumrak, hustý déšť, mlhu a sněžení.

Řidič musí chodce vidět včas, protože auto jede velkou rychlostí a pro zastavení, nebo alespoň bezpečné vyhnutí je potřeba hodně času, tj. i vzdálenosti.

To, aby nás řidič včas viděl je však jednoduché. Záleží na barvě našeho oblečení. Co se týká vlastní barvy oblečení, je důležitější oblečení od pasu dolů (kalhoty, sukně apod.) Je to způsobeno faktem, že potkávací světla aut svítí ve sklonu cca 1 % od vodorovné roviny dolů. Laicky řečeno, svítí dolů od osy světel.

Fluorescenční materiály slouží pro lepší viditelnost ve dne a slabé snížené viditelnosti (soumrak, svítání, déšť). Známe je z reflexních vest, pracovních oděvů a doplňků oblečení – jasně žlutá, zelená a oranžová barva. V noci svou funkci však ztrácejí.

Reflexní materiály fungují na zcela odlišném principu. Odrážejí světlo podobně jako směrové zrcadlo a tím jsou viditelné na více než 200 metrů.  Reflexní prvky umisťujte na co nejvíce se hýbající části těla, tj. např. zápěstí a kotníky. Pohybující se reflexní prvek je vidět více než statický, umístěný např. na čepici.

Jak fungují fluorescenční a reflexní materiály?

Reakční doba řidiče

Řidič reaguje se zpožděním!

Aby mohl řidič včas zabrzdit, musí nás vidět už z dálky. Než vůbec začne reagovat, uběhnou asi dvě sekundy. Za tu dobu ujede auto poměrně velkou vzdálenost.

Vyzkoušejte si, jakou vzdálenost auto ujede než úplně zastaví, od chvíle, kdy řidič spatří překážku. Pomocí interaktivní animace níže si můžete nastavit různé ryhlosti a počasí (povrch silnice) a sledovat ujetou vzdálenost.

Viditelnost chodců v noci

Barvy oblečení

Vzdálenost, na jakou nás řidič v noci uvidí, ovlivníme svým oblečením. Různé barvy jsou vidět na různou vzdálenost.

Klikem na barevná kolečka můžete jednotlivé „barvy“ zapínat a vypínat.

Reflexní materiály

Nejlepším řešením jsou reflexní předměty. Mají unikátní vlastnost – odrážejí světlo a díky tomu jsme vidět z velké dálky.

Za snížené viditelnosti

V dešti, sněžení, mlze, od soumraku do úsvitu

Vhodné oblečení

I když není tma, můžeme zlepšit svou viditelnost. Řidič si nás lépe všimne a bude opatrný. Ve dne nám pomůže svítivě žlutá, oranžová nebo zelená (tzv. fluorescenční) barva.

Odrazkové (reflexní) prvky

Když prší a je tma, řidič má ještě horší výhled. Důležité je mít na sobě reflexní prvky umístěné tak, aby byly stále nahoře.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení131Průměrné hodnocení4.7
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka