Hlasitá hudba a nepozornost

Hlasitá hudba může přehlušit zvuky z okolí, a proto je velmi nebezpečná. Týká se to všech účastníků silničního provozu – chodce, cyklisty, e-bikery i motocyklisty se sluchátky a řidiče automobilů s hlasitou hudbou nebo, a to je ještě horší, také se sluchátky. Hlasitá hudba navíc podněcuje k rychlejší jízdě a agresivnějšímu chování.

Hlasitá hudba a nepozornost

Zvuk slyšíme ze všech stran

Sluch je důležitým „všesměrovým“ smyslem, pomáhajícím bezpečnosti provozu. Pokud neslyšíme, co se děje kolem, nemůžeme reagovat na případné nebezpečí. Častokrát nejdříve slyšíme, a pak až vidíme, co se děje. A to nejen motor nebo klakson vozidel, tramvaj, houkačku vozidel IZS, ale také např. slovní upozornění jiných chodců.

Elektromobilita a zvuk

S příchodem elektro vozítek, a to nejen elektromobilů, ale také elektrokol a e-koloběžek, je situace ještě horší, protože tato vozidla jsou tišší než klasická. Elektromobily musí naštěstí při jízdě vydávat zvuk, aby je chodci slyšeli. Osobní e-vozítka ale ne, navíc jsou rychlejší a těžší, a proto jsou nehody vážnější.

Sluchátka mohou být nyní také tak malá, že je ostatní účastníci nevidí, a nemohou se tak na možné nebezpečí připravit.

Hlasitá hudba a nepozornost

Průzkum

Z průzkumu, kterého se zúčastnilo více než 2 000 lidí z Evropy vyplynulo, že používání sluchátek prodlouží reakci účastníků provozu na nebezpečí v průměru o více než 4 s. To je při krizové situaci v silničním provozu celá věčnost.

V některých zemích je používání sluchátek při řízení auta již zakázané (Francie).Hlasitá hudba a nepozornost

Sluchátka „mimo uši“

Bezpečnější alternativou při rozumném používání, hlavně pak nastavením hlasitosti, mohou být sluchátka fungující na principu přenosu zvuku přes lícní kost (technologie Bone Conduction). Uši jako taková zůstávají volná a mohou vnímat zvuky okolí. Tato sluchátka fungují jak pro poslech hudby, tak např. jako handsfree. Přesto doporučujeme sluchátka v provozu nepoužívat a plně se soustředit.

Inteligentní sluchátka s upozorňováním na nebezpečí

Někteří vědci pracují také na inteligentních sluchátkách pro chodce. Měli by umět rozpoznat nebezpečné zvuky okolí a chodce na tato rizika upozornit.

 

Nepozornost je častou příčinou dopravních nehod, včetně těch tragických.

Projekt "Nepozornost" byl financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení7Průměrné hodnocení4.4
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka