Léky, alkohol, zdravotní stav a nepozornost

Léky, alkohol, zdravotní stav a nepozornost

Na pozornost má vliv aktuální zdravotní stav (včetně nachlazení), užívané léky a zajisté i alkohol a další látky.

Zdravotní stav

Pokud se člověk necítí dobře, dělá chyby a jeho pozornost je nižší. Pokud máte zhoršený zdravotní stav nebo psychické potíže, vyvarujte se delších a složitějších cest. Až každý pátý řidič přiznává, že řídí, i když není zdráv.

Brýle

Samostatnou kapitolou jsou brýle. Až 20 % řidičů nenosí brýle, i když by měli. Kontrola u očního lékaře by měla být minimálně každé 2 roky. Mohou tak odhalit zhoršení zraku, případně i další onemocnění.

Léky

Dodržujte doporučení vašeho lékaře a pečlivě čtěte příbalové informace pro dané léky. Řada dnes běžných léků (např. na kašel, alergii, proti bolesti nebo antidepresiva) ovlivňují schopnost řídit. Ovlivnění se týká řízení jak motorových, tak nemotorových vozidel (kola, koloběžky a e-vozítka).

Léky, alkohol, zdravotní stav a nepozornost
Léky, alkohol, zdravotní stav a nepozornost

Alkohol

Léky, alkohol, zdravotní stav a nepozornost

I minimální množství alkoholu ovlivňuje chování, pozornost a tím i bezpečnost na silnicích. Na každého působí alkohol jinak, někdo je odvážnější, někdo ospalý. Nebezpeč je ale pro všechny, včetně ostatních účastníků silničního provozu.

Výše uvedené platí i pro chodce a řidiče nemotorových vozidel (kola, koloběžky a elektro vozítka). Pokud dobře nevidíte, je vám špatně, jste pod vlivem léků nebo dokonce alkoholu, vaše pozornost je velmi omezená. Můžete tak způsobit nehodu s následky pro vás i ostatní účastníky silničního provozu.

Nepozornost je častou příčinou dopravních nehod, včetně těch tragických.

Projekt "Nepozornost" byl financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení8Průměrné hodnocení4
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka