ABS a ASR

Protiblokovací brzdový systém – ABS

Anti-lock Braking System zabraňuje zablokování kol během brzdění a tím výrazně přispívá ke zvýšení ovladatelnosti automobilu. Oproti vozidlům bez ABS je při prudkém brzdění na kluzké vozovce udržena nejlepší možná ovladatelnost, neboť se kola neblokují. Při nebezpečí smyku ABS 12-16x za sekundu „ubere a zase přidá“ brzdnou sílu a tím zajistí stálé otáčení kol a možnost automobil stále řídit. Nemůžete však očekávat, že se vlivem ABS brzdná dráha zkrátí, za jistých okolností se může i prodloužit, např. na štěrku a sněhu.

Protiblokovací brzdový systém – ABS

Zvuk a klepání do pedálu řidiče upozorňuje, že kola mají tendenci k zablokování (regulační proces ABS). Aby mohl ABS v této oblasti činnost brzd optimálně regulovat, musí brzdový pedál zůstat sešlápnutý.
Se systémem ABS nikdy nebrzděte přerušovaně!

Protiprokluzový systém – ASR

Anti-Slip Regulation (Antriebsschlupfregelung) zabraňuje protáčení hnacích kol (během akcelerace).

ASR se automaticky zapíná při nastartování motoru a provádí vlastní kontrolu. Systém kontroluje pomocí snímačů ABS otáčky hnacích kol. Pokud se kola protáčejí, přizpůsobí se otáčky motoru automaticky jízdním podmínkám. Systém pracuje při jakékoli rychlosti vozidla. ASR pracuje ve spojení s ABS. Vyskytne-li se závada na ABS, vypíná se i ASR.

Protiprokluzový systém – ASR

 


Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení88Průměrné hodnocení4.3
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka