Bezpečná cesta do školy

Bezpečná cesta do školy

Bezpečná cesta dětí do škol je cílem všech rodičů. Pro zvýšení bezpečnosti je možné dělat hned několik na sobě nezávislých aktivit. Nejdůležitější je vždy vlastní chování, tj. výchova k bezpečnému chování a správnému řešení dopravních situací.

Dopravní výchova však nezačíná až ve škole, ale doma. Rodiče jsou těmi, kteří dávají dětem základní informace a svým příkladem ukazují, jak se chovat v reálném prostředí.

Naplánování trasy

Před první cestou do školy je dobré si trasu promyslet a vybrat takovou, na které je minimum nebezpečných míst. Pamatujme, že pro dítě může být nebezpečné i jednoduché přecházení silnice. Hledáme tedy takovou trasu, na které jsou široké chodníky, a dítě bude muset přecházet silnici jen minimálně. Pokud je to nutné, tak na co nejbezpečnějších a nejpřehlednějších místech. Nejlepší jsou nadchody, podchody a přechody pro chodce se semafory. Pokud je cestou do školy stezka pro chodce, určitě ji využijte.

Naučení trasy je dobré si několikrát s dítětem projít

Naučení trasy a bezpečného chování

Po naplánování nejlepší trasy je dobré ji několikrát s dítětem projít nanečisto a vysvětlovat jednotlivá nebezpečná místa (určit je a naučit se, jak je vyřešit).

Po nástupu do první třídy chodí rodiče s dětmi a tím prohlubují znalosti a dovednosti řešení dopravních situací. Jakmile začne chodit dítě samo, je dobré se domluvit, že půjde rodič několikrát „za ním“ a ověří, jestli dělá vše správně.

Nebezpečné situace, na co si dát pozor

Chůze

 • Po chodníku, vpravo, ideálně širokém – někdy děti chodí po obrubníku nebo se cestou pošťuchují a tak mohou spadnout do silnice
 • Nejbezpečnější je chůze po stezce pro chodce, parkem nebo jinou trasou, co nejdále od silnice (případně ne u hlavních silnic)
Bezpečná cesta do školy

 

Přecházení

 • Vždy přecházet jen po přechodu pro chodce. Řidiči na přechodu chodce očekávají, mimo něj méně.
 • Rozhlížet se před i při přecházení
 • Rozhlížet se nejen ve směru silnice, na které je přechod, ale i do směrů navazujících silnic (např. za sebe)
 • Vždy navázat s řidičem oční kontakt a ujistit se, že zastaví
 • Přecházet vpravo, rychle, ale ne zbrkle, co nejkratší cestou přes silnici (kolmo)
 • Správně odhadnout rychlost a vzdálenost aut a čas pro bezpečné přejití silnice
 • Nepřecházet na červenou
 • Nepřecházet mezi auty

Více o Přecházení silnice zde.

Viditelnost

 • Reflexní prvky na oblečení i aktovkách (podzim a zima jsou kritické měsíce, kdy děti chodí do i ze školy za tmy nebo šera)

Více o viditelnosti chodců zde.

Nepozornost

Tato animace byla financována z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Animaci je možné sdílet a využívat v dalších vzdělávacích projektech zdarma.

On-line mapy – výborný pomocník

Chcete-li naučit bezpečnou cestu do školy i doma, doporučujeme využít on-line mapy a na nich s dětmi najít nejlepší cestu z Vašeho bydliště do školy, na kroužek, k babičce apod.

Nejkratší cesta nemusí být nejbezpečnější. Vhodné je vybrat takové cesty, na kterých musí dítě co nejméně přecházet silnici.

Na mapách je také možné najít a popsat nebezpečná místa na trase a vymyslet jinou trasu nebo správné vyřešení tohoto nebezpečného místa.

Správné vystupování z auta k chodníku

Jízda autem nebo veřejnou dopravou

Pokud vozíte dítě do školy autem, nezapomínejte na základní pravidla – používání správné dětské autosedačky a vystupování k chodníku. V současné době se doporučuje, pokud je to možné, omezit vožení dětí do školy autem, protože si tak nemohou osvojit návyky pohybu v silničním provozu (chůze, přecházení a jízda veřejnou dopravou). Tyto znalosti a dovednosti pak dětem chybí v budoucnosti. Menší děti totiž lépe přijímají pravidla a tím si je zažijí a zautomatizují.

Při jízdě veřejnou dopravou je nutné se za jízdy držet, na zastávce přecházet ideálně až autobus apod. odjede, nebo za autobusem (přijíždějící řidiči pak děti vidí a mohou se podle toho zachovat).

Dopraví výchova pro základní školy

Škola

Již v mateřských školkách se děti učí základy dopravní výchovy. Na základních školách je již dopravní výchova povinnou součástí výuky napříč všemi třídami. Děti se tak dozví a na dětských dopravních hřištích v praxi vyzkouší všechny potřebné a užitečné informace z oblasti chůze, jízdy na kole i v dopravních prostředcích. Učí se také chování při dopravní nehodě a základy první pomoci.

Ve školách děti tvoří mapy s nebezpečnými místy a společně pak hledají správné trasy pro cestu do školy a řešení situací na těchto trasách.

Praktické cvičení

Vybranou trasu je dobré s dětmi několikrát projít a upozornit na nebezpečná místa, které na cestě jsou. Děti je mohou také sami hledat a popsat, jak si myslí, že by bylo nejlepší dané dopravní situace vyřešit.

Tipy na zlepšení v okolí

Nebezpečná místa a návrhy na zlepšení dopravní situace ve vašem okolí můžete zadat do naší mapy. Vaše tipy předáme místní samosprávě. Více na stránce Dopravní informace.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení115Průměrné hodnocení4.5
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka