Na bruslích a na skateboardu

Pokud jedete na kolečkových bruslích, skateboardu nebo běžkách, jste také chodec. Řídíte se tedy pravidly pro chodce s několika výjimkami. V kapitole „Kdo je chodec“ naleznete přehled, kdo všechno je z hlediska pravidel silničního provozu chodec.

In-line brusle, skateboard, běžky

In-line brusle, skateboard a koloběžka

Vzhledem ke zřejmým rozdílům (vyšší rychlost, potřeba většího prostoru kolem sebe, pomalejší zastavení nebo vyhnutí překážce) platí pro tento druh chodců výjimky a úpravy pravidel.

Při pohybu po chodníku nebo stezce pro chodce nesmí ohrozit ostatní chodce. Na rozdíl od chodců mohou však použít stezku pro cyklisty nebo jízdní pruh pro cyklisty. Zde platí stejná pravidla jako pro cyklisty, jako např. jet pouze za sebou a ne vedle sebe apod.

Při jízdě na in-line bruslích a skateboardu důrazně doporučuje používat přilbu a chrániče loktů, kolen a dlaní (minimálně cyklistické rukavice, lepší jsou však vyztužené chrániče).

Jezděte podle vašich dovedností a okolní situaci, ale také stavu komunikace (mokro, nečistoty apod.) a povětrnostních podmínek.

Koloběžka

Pro jezdce na koloběžce platí stejná pravidla jako pro cyklisty. Dále uvádíme základní pravidla.

  • Do 18 let je povinná přilba.
  • Po chodníku smí jezdit jen do 9 let.
  • Sami po silnici naopak až od 10 let, vždy vpravo a pokud je k dispozici vyhrazený pruh pro cyklisty, tak pouze po tomto pruhu. Musí jet jen jednotlivě za sebou.
  • Za snížené viditelnosti musí mít rozsvícené přední bílé a zadní červené světlo.
  • Stejně jako kolo musí mít 2 nezávislé brzdy, odrazky atd.

Využití stezky pro cyklisty

Na rozdíl od chodců můžeme ale použít klasickou stezku pro cyklisty nebo jízdní pruh pro cyklisty.

Jaká zde platí pravidla? Na stezce pro cyklisty pro nás při jízdě na bruslích nebo skateboardu platí stejná pravidla jako pro cyklisty. Například pokud nás jede více, musíme jet za sebou.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení84Průměrné hodnocení4.1
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka