Elektrokoloběžky

Elektrokoloběžky fungují jinak než elektrokola, na kterých musíte stále šlapat. Na elektrokoloběžce se stačí odrazit (dosáhnout minimální potřebné rychlosti k jízdě, většinou 5 km/h) a můžete jet.

Pokud nechcete řešit řidičský průkaz, registrační značku, STK, pojištění apod. smí elektrokoloběžka dosahovat maximální rychlosti do 25 km/h a výkon motoru mít do 250 W (maximálně 1000 W u dodatečně namontovaného motoru).

Elektrická koloběžka
Elektrokoloběžky přesahující tyto parametry jsou považovány za motocykly se všemi povinnostmi z toho plynoucími (povinnost řidičského průkazu, registrační značky, STK, povinného ručení, používání helmy).

Dojezd elektrokoloběžek dosahuje až 60 km, ale některé bohužel nezvládnou těžší terén nebo prudší stoupání. Při koupi je tedy potřeba pamatovat na budoucí použití, hmotnost jezdce, délku a profil tras apod.

Dalším problémem elektrokoloběžek je malá velikost koleček, a tím nebezpečí pádu na nerovnostech (kámen, kanál).

Pro koloběžky, tj. i elektrokoloběžky, platí stejná pravidla jako pro jízdní kola (uvedené v paragrafu 57 odstavce 2 silničního zákona č. 361/2000 Sb.).  Viz kapitola „Pravidla“.

Motokoloběžky

Popisek obrázku

Motokoloběžka

Na koloběžku je možné namontovat také spalovací motor. Abyste na tuto motokoloběžku nepotřebovali řidičské oprávnění, technickou prohlídku, povinné ručení a přilbu, tak musí být:

  • motor pomocný, dodatečně namontovaný a odnímatelný (ručně nebo pomocí nářadí),
  • zachován původní charakter jízdního kola
  • montáž pomocného motoru a dalších částí bez zásahu do nosných částí kola,
  • motor max. objemu 50 cm3 a max. výkonu do 1 kW,
  • maximální rychlost do 25 km/h.

 

Projekt eBikes škola byl financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Obsah je možné sdílet a využívat v dalších vzdělávacích projektech zdarma.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení104Průměrné hodnocení4.5
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka